Adam Zagajewski I Ewa Lipska

Wśród wszystkich decyzji dotyczących zmian obecnego kanonu lektur szkolnych, usunięcie z podręczników szkolnych wierszy Adama Zagajewskiego i Ewy Lipskiej wydaje się mieć najbardziej polityczny charakter. Oboje poeci wypowiadali się niejednokrotnie negatywnie na temat obecnego rządu w Polsce. Nie zmienia to jednak faktu, że są jednymi z najważniejszych, najbardziej znaczących współczesnych poetów w Polsce. Ich zasługi dla polskiej poezji są nieocenione, a ich wiersze tłumaczone są na wiele języków i zajmują ważne miejsce w promowaniu polskiej kultury na świecie. Są rówieśnikami (1945), debiutowali w latach 60 XX wieku, żyją i tworzą od lat w Krakowie, są członkami polskiego PEN Clubu. W swojej twórczości zajmowali się powojenną Polską, komunizmem, rozterkami współczesnych artystów, filozofów. Do dziś są aktywni twórczo, piszą wiersze, eseje, powieści. Zdobywają prestiżowe nagrody.

„Nigdy nie należałam do żadnej partii ani nie byłam w niczyich popierających kogoś komitetach. Uważam, że pisarz powinien przyglądać się krytycznie każdej władzy. Pani premier Szydło grzmiała w Radiu Maryja, że bronimy przywilejów i własnych interesów. Chciałabym powiedzieć drogiej pani premier, że tak mówili kiedyś komuniści. Język jest jak rtęć w termometrze, pokazuje temperaturę czasów, w których żyjemy. A głosy kolegów pani premier, że jesteśmy na utrzymaniu żydowskiej finansjery – to dokładnie te same słowa, które wykrzykiwali do nas Gomułka i Moczar. Zawsze winni są Żydzi i cykliści, wiadomo.”

Wypowiedź Ewy Lipskiej pochodzi z rozmowy z Donatą Subbotko „Epitafium dla tyrana”, 30.1.2016, w: wyborcza.pl

„To nie opozycja jest u nas totalna, tylko władza. Najbardziej niepokojące w tej chwili jest dążenie do likwidacji niezależności sądownictwa – to jest filar demokratycznego państwa prawa. […] Prawo jest piękne, bo strzeże naszej wolności. PiS ma przeciwko sobie ogromną część inteligencji, którą nazywa pogardliwie „elitą III RP“ albo establishmentem – insynuując, że wszyscy ci ludzie kradli i oszukiwali, a wcześniej wysługiwali się komunistom. To po prostu śmieszne.”

Fragment wywiadu z Adamem Zagajewskim przeprowadzonego przez Szymona Piegzę 7.6.2017 dla onet.pl

Tekst: Natalia Staszczak-Prüfer

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s