O projekcie

W rubryce Kalendarz  wydarzeń znajdują się wszystkie daty i wydarzenia związane z naszym projektem. Dołączając do nas na Facebooku i Instagramie będziecie na bieżąco informowani o przebiegu Cyklu-Lektury.  

Co to jest Cykl Lektury? 

Cykl – Lektury jest projektem organizowanym przez berlińskie stowarzyszenie ostPunkt i jest poświęcony polskiej literaturze. Celem projektu jest zaprezentowanie w Niemczech klasyki polskiej literatury. Pragniemy zaprosić słuchaczy do wzięcia udziału w czytaniach, a także w dyskusjach o utworach, które zostały skreślone z kanonu lektur szkolnych lub będą analizowane przez uczniów w mocno skróconej wersji. Ingerencja narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość w dotychczasowy obowiązkowy program lektur szkolnych to poważne cięcia, wymowne skreślenia i  przede wszystkim – wymiana całych utworów literackich. Nowy zbiór obowiązkowych lektur w szkolnym programie z 2019/2020 roku składa się także z autorów, których wybór świadczy o politycznej oraz ideologicznej selekcji. Podczas niemiecko-polskich spotkań polegających na czytaniu fragmentów utworów, zakończonych rozmową z gościem, chcielibyśmy zaprezentować publiczności twórców, literaturę oraz historyczne i polityczne tło omawianego utworu, a także zaprosić do wspólnych rozważań. W oparciu o zmiany w kanonie lektur chcemy przeanalizować ich znaczenie i wpływ w kontekście stulecia niepodległości Polski oraz rozwoju kultury.

Jakie są cele naszego projektu ? W jaki sposób chcemy je osiągnąć? 

Cel nr 1: Cykl – Lektury ma na celu zaprezentowanie wybranych dzieł polskiej literatury niemieckim czytelnikom. Ważne jest zwrócenie uwagi na tych pisarzy, których utwory dotknęła reforma szkolna przeprowadzona przez obecną partię rządzącą. Poprzez czytania i dyskusje chcemy również przyczynić się do poszerzenia zasobu wiedzy o polskich autorach wśród szerokiego grona niemieckich odbiorców. Cykl – Lektury składa się z 10 wieczorów w Brandenburgii (land) i w Berlinie, podczas których zostaną odczytane i zainscenizowane fragmenty wybranych utworów.

Cel nr 2: Kolejnym punktem docelowym przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację w Polsce i krytyczne spojrzenie na bieżące wydarzenia. Aby osiągnąć ten cel, zaproszeni eksperci i prelegenci przeanalizują zmiany w programie szkolnym dokonane przez rząd partii PiS.

Cel nr 3:  Ponadto projekt ma na celu zajęcie się wizerunkiem Polski w społeczeństwie niemieckim w ramach jubileuszu setnej rocznicy obchodów odzyskania niepodległości państwa polskiego. Stosunki niemiecko-polskie powinny być również przedmiotem dyskusji na tle wspólnych doświadczeń politycznych, kulturalnych i gospodarczych.

Jak zorganizowany jest projekt? 

Faza przygotowawcza: styczeń – kwiecień 2018

W tej fazie projektu zostaną wyjaśnione wszystkie kwestie organizacyjne projektu. Obejmuje to: wybór miejsc, partnerów chętnych do współpracy, ekspertów, moderatorów itp. Ponadto opracowana zostanie koncepcja artystyczna, wybór tekstów i tematów dyskusji oraz zaplanowana zostanie kampania w mediach społecznościowych.

Faza realizacji: kwiecień – grudzień 2018 

W okresie od kwietnia do grudnia 2018 roku odbędzie się łącznie dziesięć spotkań – czytań z elementami scenicznymi w wykonaniu aktorek. Po lekturze fragmentów utworów odbędzie się moderowana dyskusja z ekspertem. Każde spotkanie odbędzie się w innym miejscu na terenie Berlina oraz Brandenburgii (land).

Faza postprodukcji: styczeń – kwiecień 2019 

Od stycznia do kwietnia 2019 projekt będzie kontynuowany i analizowany w zespole. Ten okres obejmuje między innymi gromadzenie raportów prasowych i dokumentacji, a także podsumowanie całego przedsięwzięcia.

Kim jesteśmy?

Niemiecko-polski zespół składa się częściowo z członków berlińskiego stowarzyszenia ostPunkt e.V. oraz z freelancerów i artystów – wszystkich nas łączy zainteresowanie literaturą. Role członków zespołu są następujące:

 • Koncept i zarządzanie częścią artystyczną: Natalia Staszczak-Prüfer
 • Doradztwo: Dorota Stroińska
 • Przewodnicząca stowarzyszenia ostPunkt e.V .: Luba Kemenova
 • Public Relations: Peri Bausch, Eliza Natalia Fort
 • Aktorki: Dominika Otlewska-Dräger, Eliza Natalia Fort
 • Reżyser teatralny: Wojtek Klemm, Hans-Jürgen Hannemann
 • Muzyka: Mustafa Eldino
 • Moderacja: Dorota Stroińska, Ewa Wanat, Katarzyna Zorn
 • Video: Lena Crohmal
 • Grafika: Marika Graczyk
 • tłumacz: Lisa Schröer
 • tłumacz konferencyiny: Karolina Golimowska

Odwiedzając rubrykę Zespół możecie dowiedzieć się o nas więcej.

Jakie utwory literackie zostaną zaprezentowane? Kim są nasi goście? 

 1. Witold Gombrowicz – „Ferdydurke”; gość: dr Olaf Kühl
 2. Stafan Żeromski – „Ludzie bezdomni”; gość: Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna)
 3. Joseph Conrad – „Jądro ciemności”; gość: PD dr Matthias Lorenz oraz Iwona Dorota Nowacka
 4. Ryszard Kapuściński – „Podróże z Herodotem”; gość: Martin Pollack
 5. Bruno Schulz – „Sklepy cynamonowe”; gość: dr. Agnieszka Hudzik, prof. Brigitta Helbig-Mischewski oraz Lothar Qunikenstein
 6. Ewa Lipska, Adam Zagajewski – poezja

W rubryce Utwory i Autorzy znajdziecie dalsze informacje.

Gdzie odbywać się będzie Cykl – Lektury? 

Projekt będzie realizowany w Berlinie oraz na terenie Brandenburgii (land), m.in.: w księgarnio-kawiarni ostPost, szkole Reduta Schauspielschule Berlin, podczas Internationales Literaturfestival w Berlinie, w Lettrétage e.V., Brandenburgische Literaturbüro w Poczdamie, w księgarni Literaturladen Wist w Poczdamie.

O pozostałych miejscach będziemy informować na bieżąco.

 Jak się z nami skontaktować?

Czekamy na wiadomości od Was!

Organizator:

12646696_763607043769667_7841908474748325042_o

Sponsor projektu: 

WBM2ZG_B_RGB_gefoerdert

Partnerzy projektu:

movebo-logo         logo-junge wlb-v3-rz-z-2[17992]LOGO-Final 2017 copy            logo-4c                   Logo_HFP_webLayout 1DPG LOGO - High Resolutionunnamed 01_UPjpg

Patroni medialni: 

21765663_2015328162045410_8023144601588283644_o (1)  Read Ost